User Tag List

  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Down
  • Drunk
  • Embarrassed
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Grumpy
  • Happy
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Sad
  • Shy
  • Sneaky
  • WTF!?
  • zzz
  • Page 2 of 2 FirstFirst 12
    Results 21 to 29 of 29
    1. Back To Top    #21
      Ultimate VIP Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       
      guywhofishes's Avatar
      Join Date
      Apr 2015
      Location
      Little Minneapolis, ND
      Posts
      9,947
      NDA Points
      244,234
      NDA Level
      100
      Report Entries
      2
      Thumbs Up
      Received: 13,846
      Given: 13,019
      Classifieds
      1
      I must be suffering from extreme debate fatigue when it comes to hunting trespass, deer apps, trophy hunting, baiting, etc.

      I'm pretty much bored to tears of the endless debate with no clear consensus.

      0 Not allowed!
      If people concentrated on the really important things in life, there'd be a shortage of fishing poles.
      ~Doug Larson

    2. Back To Top    #22
      Bronze Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       
      rapala_09's Avatar
      Join Date
      May 2017
      Location
      Beulah, ND
      Posts
      38
      NDA Points
      2,763
      NDA Level
      21
      Report Entries
      3
      Thumbs Up
      Received: 46
      Given: 42
      Quote Originally Posted by Wags2.0 View Post
      Chicken is a million times better than pheasant and way cheaper. You can buy super lean bison, or even beef for that matter much cheaper per pound than deer hunting. It’s ok to admit it’s pretty fun to hunt and kill stuff. Meat is a nice bonus. My favorite is experimenting with different wild game cuts
      That may be true in some cases, even most cases maybe.... But it is definitely not always true that you can buy bison or beef for much cheaper per pound than deer hunting. A deer tag costs $30.

      Just to note, I agree. its fun to hunt and kill stuff!

      0 Not allowed!

    3. Back To Top    #23
      Ultimate VIP Member
      hunting
       
      Mood:
      Angry
       
      Kurtr's Avatar
      Join Date
      Apr 2015
      Location
      Mobridge,Sd
      Posts
      6,197
      NDA Points
      112,007
      NDA Level
      100
      Report Entries
      10
      Thumbs Up
      Received: 6,883
      Given: 2,317
      Classifieds
      1
      Quote Originally Posted by rapala_09 View Post
      That may be true in some cases, even most cases maybe.... But it is definitely not always true that you can buy bison or beef for much cheaper per pound than deer hunting. A deer tag costs $30.

      Just to note, I agree. its fun to hunt and kill stuff!
      truck $60000.00
      rifle $1000.00
      optics $1000.00
      gear/clothes 3000.00
      deer tag 30.00

      total = 65030.00

      over 5 years lets say 65030/5=13006.00

      then you get 120 pounds of deer 13006.00/120= $108.38 per pound

      i have tried to justify it also that its cheaper but if i honestly look at it there is no way.

      I am absolutely addicted to elk hunting in the mountains and when i get it done there that will be 500 dollars a pound and will be worth every cent

      - - - Updated - - -

      1 Not allowed!
      Last edited by Kurtr; 06-11-2019 at 03:33 PM.
      Snagzilla will always be #1

    4. Back To Top    #24
      Ultimate VIP Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       
      johnr's Avatar
      Join Date
      Apr 2015
      Location
      Dickinson
      Posts
      7,071
      NDA Points
      100,755
      NDA Level
      100
      Report Entries
      1
      Thumbs Up
      Received: 8,471
      Given: 7,070
      Classifieds
      1
      The pickup is used outside of the hunt, I would back that out of the equation

      0 Not allowed!

    5. Back To Top    #25
      Premium Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       
      Maddog's Avatar
      Join Date
      May 2017
      Location
      Easy street.
      Posts
      448
      NDA Points
      51,348
      NDA Level
      99
      Thumbs Up
      Received: 808
      Given: 2,424
      Quote Originally Posted by JMF View Post
      You looking for a pat on the back or a cookie?
      Side note, I like oreos.

      - - - Updated - - -

      Quote Originally Posted by KDM View Post
      "Trophy" is just a word people use to elevate themselves or belittle others. Nothing more.

      When I say trophy wife, I am not elevating myself or belittling others.

      It is pure envy. Through and through.

      0 Not allowed!

    6. Back To Top    #26
      Bronze Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       
      rapala_09's Avatar
      Join Date
      May 2017
      Location
      Beulah, ND
      Posts
      38
      NDA Points
      2,763
      NDA Level
      21
      Report Entries
      3
      Thumbs Up
      Received: 46
      Given: 42
      Quote Originally Posted by Kurtr View Post
      truck $60000.00
      rifle $1000.00
      optics $1000.00
      gear/clothes 3000.00
      deer tag 30.00

      total = 65030.00

      over 5 years lets say 65030/5=13006.00

      then you get 120 pounds of deer 13006.00/120= $108.38 per pound

      i have tried to justify it also that its cheaper but if i honestly look at it there is no way.

      I am absolutely addicted to elk hunting in the mountains and when i get it done there that will be 500 dollars a pound and will be worth every cent

      - - - Updated - - -



      truck $60000.00
      rifle $1000.00
      optics $1000.00
      gear/clothes 3000.00
      deer tag 30.00

      total = 65030.00

      over 5 years lets say 65030/5=13006.00

      then you get 120 pounds of deer 13006.00/120= $108.38 per pound

      i have tried to justify it also that its cheaper but if i honestly look at it there is no way.

      I am absolutely addicted to elk hunting in the mountains and when i get it done there that will be 500 dollars a pound and will be worth every cent
      Good point. Plus $250,000 for the house or garage that you use to process the deer.
      We all know only a $2,000 rifle setup can kill deer. anything less than that is simply foolish and the deer laugh as you chase them with your inferior weapons.

      0 Not allowed!

    7. Back To Top    #27
      Ultimate VIP Member
      hunting
       
      Mood:
      Angry
       
      Kurtr's Avatar
      Join Date
      Apr 2015
      Location
      Mobridge,Sd
      Posts
      6,197
      NDA Points
      112,007
      NDA Level
      100
      Report Entries
      10
      Thumbs Up
      Received: 6,883
      Given: 2,317
      Classifieds
      1
      add in gas, boots, food/gas station snacks/ packs/ ammunition/ processing opens another whole can of worms. Hunting is not economically cheaper than buying the meat. It is a hell of a lot funner and way more rewarding

      - - - Updated - - -

      forgot taxidermy

      2 Not allowed!
      Snagzilla will always be #1

    8. Back To Top    #28
      VIP Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       

      Join Date
      Apr 2015
      Location
      NW Angle, MN and Little Chicago, ND
      Posts
      957
      NDA Points
      19,108
      NDA Level
      60
      Thumbs Up
      Received: 1,359
      Given: 2,450
      Classifieds
      8
      Quote Originally Posted by guywhofishes View Post
      I must be suffering from extreme debate fatigue when it comes to hunting trespass, deer apps, trophy hunting, baiting, etc.

      I'm pretty much bored to tears of the endless debate with no clear consensus.

      AGREE !!0% I tend to think of this as "divide and
      conquer". There is never a winner.

      0 Not allowed!
      "Don't take life so serious, son. It ain't nohow permanent." Porky Pine 12/25/1973

    9. Back To Top    #29
      Ultimate VIP Member
      No Current Status
       
      Mood:
      ----
       
      johnr's Avatar
      Join Date
      Apr 2015
      Location
      Dickinson
      Posts
      7,071
      NDA Points
      100,755
      NDA Level
      100
      Report Entries
      1
      Thumbs Up
      Received: 8,471
      Given: 7,070
      Classifieds
      1
      Don’t forget the wife, $1,000,000 minimum just to get her to make the side dishes

      1 Not allowed!

    Page 2 of 2 FirstFirst 12

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  


    About Nodak Angler

      NodakAngler is a community of outdoors enthusiasts. Our primary focus is to provide a great place for North Dakota sportsmen to gather, discuss, and participate. All are welcome.

    Business & Contact

    Follow us on

    Facebook Instagram Twitter YouTube